افزایش وابستگی محیط های کاری به فن آوری اطلاعات و ارتباطات و لزوم حفظ و حراست ازمدیران انفورماتیک و فناوری اطلاعات گاه مشکلات فراوانی با سیستم های رایانه ای در سازمان ها پیدا می کنند

سرفصل خدمات شرکت آتی نگر در زمینه مجازی سازی به شرح زیر می باشند:

 • ایجاد سرورهای مجازی
 • ایجاد سیستم عامل مدیریت مرکزی V-Center
 • ایجاد ماشین های مجازی
 • انتقال ماشین های فیزیکی به مجازی
 • نصب ابزارهای مانیتورینگ مناسب جهت بررسی سیستم
 • نصب سامانه های کنترل منابع سخت افزاری
 • تهیه نسخ پشتیبان از سامانه های مجازی (Back Up)
 • یجاد فضای ابری برای پردازش
 • راه اندازی قابلیت پیشرفته V-Motion

 

vir process

مجازی سازی و مزایای آن

مجازی سازی به شما کمک خواهد کرد تا هزینه های زیر ساختی در شبکه خود را کاهش دهید. با کاهش تعداد سرور ها و کامپیوتر های داخل شبکه، انرژی و وقت زیادی در شبکه شما حفظ خواهد شد. هزینه های عملیاتی شما به واسطه کاهش زمان پردازش و خودکار شدن بسیاری از فرآیندها کاهش چشم گیری می یابند.

مجازی سازی به شما کمک میکند تا زمان های از کار افتادگی (Downtime) شبکه اتان را به حداقل برسانید. در واقع ساختار متمرکز آن، یکپارچگی شبکه و سیستم عامل ها را به دنبال داشته، ضمن آنکه بواسطه سادگی در ساختارها، بازگرداندن سیستم به حالت عادی در کمترین زمان عملی می شود.

به واسطه کاربرد ها و مزایای متعدد مجازی سازی، معمولا سازمان ها در زمینه های زیر اقدام به طراحی و پیاده سازی این تکنولوژی می نمایند:

 1. مجازی سازی سرور ها
 2. مجازی سازی ایستگاه های کاری
 3. مجازی سازی شبکه

 

مجازی سازی سرورها (Server Virtualization)

امروزه ساختار سخت افزاری سیستم های مبتنی بر X86 به آنها فقط امکان اجرای همزمان یک سیستم عامل را بر روی یک سخت افزار فراهم می نمایند.

مجازی سازی این امکان را در اختیار سیستم ها قرار میدهد که در حالت عادی بیش از یک سیستم عامل بر روی یک سخت افزار سرور اجرا شود..

با این قابلیت ها، شما سرورهایی سریع و کارا و کم هزینه خواهید داشت. با مجازی سازی سرورها، میتوانید چندین سرور را بصورت مجازی تنها روی یک سخت افزار داشته باشید. و هر یک از این سیستم عامل های نصب شده به منابع سخت افزاری اختصاص داده شده به خود دسترسی پیدا کنند.

مجازی سازی، در واقع قدرت بالقوه سرورها و دستگاه های قدرتمند را آزاد میکند. بر اساس گزارشات، بیشتر سرورها در حالت عادی تنها ۱۵ درصد از توانایی های سخت افزاری خود را استفاده میکنند. نه تنها این روش بسیار غیر کارآمد است، بلکه پرت کاری و پیچیدگی را نیز افزایش میدهد.

در مجازی سازی سرور ها ابتدا سیستم عامل VMware بصورت پایه بر روی سخت افزار مورد نظر نصب شده، در این حالت امکان ایجاد ماشین های مجازی فراهم خواهد شد. حال با تخصیص منابع سخت افزاری به ماشین مجازی، ایجاد شده می توانید صاحب سرورهای سخت افزاری مجازی باشید.

تمامی سیستم عامل و برنامه های کاربردی به طور همزمان روی ماشین های مجازی نصب شده و مستقل عمل می کنند، و سیستم عاملها به همراه نرم افزارهای کاربردیشان در ماشین مجازی همگی روی یک سرور از سخت افزار واحد فعال می شوند. لایه مجازی سازی VMware، منابع سخت افزار فیزیکی را به منابع ماشین مجازی تبدیل نموده به طوری که انگار هر ماشین مجازی، پردازنده، حافظه و دیسک و ابزارهای ویژه خود را دارد و همگی آنها مطابق استاندارد رایانه های X86هستند.

نرم افزار قدرتمندی نظیر VMWare Vsphere راهکارهای تکامل یافته ای از مجازی سازی سرورها را پیشنهاد می کند که به واسطه آن:

 • تا ۸۰ درصد بیشتر از ظرفیت های سرورها استفاده ببرید
 • تا ۵۰ درصد در هزینه های عملیاتی و سرمایه ای صرفه جویی نمایید
 • درصد هماهنگی سرورها با هم را حد بالایی بهبود ببخشید (۱۰:۱)

مجازی سازی شبکه (Network Virtualization)

مجازی سازی شبکه در واقع یک باز سازی کامل ساختار فیزیکی شبکه در قالب نرم افزار است. مجازی سازی شبکه نه تنها همان ویژگی ها و قابلیت های شبکه های فیزیکی را بطور کامل ارائه میدهد، بلکه مزایای عملیاتی و سخت افزاری فراوانی را نیز در اختیار مدیران شبکه قرار میدهد. از جمله این قابلیت ها میتوان به پیاده سازی سریع، راه اندازی بدون مزاحمت در شبکه، تأمین و نگه داری خودکار و پشتیبانی از برنامه های قدیمی و جدید اشاره کرد.

مجازی سازی شبکه یک سری از دستگاه ها و امکانات شبکه را بطور مجازی ارائه میدهد. این امکانات همچون پورت های شبکه، سویچ ها، روترها، دیوارهای آتش، مدیریت پهنای باند، VPN و …می باشند. در واقع برنامه ها در شبکه ی مجازی همچون یک شبکه فیزیکی واقعی اجرا می شوند و همان قابلیت ها را حتی در سطحی بالاتر ارائه میدهند.

شما به وسیله مجازی سازی شبکه خود میتوانید یک شبکه بزرگ با قابلیت گسترش بالاتر را محیا کنید که دز نظر کارایی و سریع بودن به مراتب بهتر از شبکه های فیزیکی عمل میکنند. راه اندازی سریع در شبکه، رفع مشکل و بازتولید سریع، مشاهده و تحت نظر داشتن مکرر شبکه، مدیریت کیفیت و در نهایت امنیت در مجازی سازی شبکه با نرم افزارهایی نظیر VMWare محیا شده است.

VMware NSX™ یکی از رهبران خدمات مجازی سازی در دنیا می باشد که بسترهایی را برای ارائه خدمات تمام و کمال و قابل برنامه ریزی، شخصی سازی را فراهم آورده است. امکان ایجاد شبکه های مجازی و سیستم عامل های مجازی با قابلیت جابه جایی از دیگر امکانات این نرم افزار است.

مجازی سازی ایستگاه کاری Desktop Virtualization

نصب VMware روی رایانه رومیزی (Desktop) اولین گام برای انتقال ساختار IT موجود به یک ساختار مجازی است. با ایستگاه کاری VMware ساده کردن عملیات توسعه و تست نرم افزار، سرعت بخشیدن به توسعه برنامه های کاربردی، سازگاری برنامه های کاربردی و اجرای عملی مهاجرت از یک سیستم عامل به سیستم عامل دیگر تضمین می شود. این نرم افزار همچنین امکان آگاهی از زیان های احتمالی برای شبکه یا سایر نرم افزارهای کاربردی را در صورت تعویض سیستم عامل ودیگر نقل و انتقال ها توسط این برنامه را به شما می دهد.

ارائه دستکتاپهای مجازی به عنوان یک سرویس مدیریت شده این قابلیت را به شما میدهدتا پاسخی سریع به نیاز های در حال تغییر داشته باشید. شما میتوانید هزینه های عملیاتی خود را با ارائه سریع و بی نقص دسکتاپ های مجازی به همراه برنامه هایی که بصورت مجازی ارائه میشوند کاهش دهید. این سرویس میتواند از سمت شما به واحدهای خارجی، نیروهای برون سپاری شده، منابع انسانی بیرون سازمان و کارمندان غیر مستقر ارائه گردد. همچنین ارائه این سرویس در ابزارهای هوشمند همراهی نظیر انواع تبلت ها و پلتفرم های محبوب موبایل نیز امکان پذیر است.

راه کارهای مجازی سازی دسکتاپ VMware قابل گسترش، پایدار، فوق العاده ایمن و براحتی در دسترس هستند. این راه کار بی نظیر بیشترین زمان Uptime، بالاترین میزان امنیت، بیشترین اثر بخشی و کارایی را در اختیارتان قرار میدهد. این راه کار این قابلیت را به شما میدهد که مسیر مشخصی را برای مدیریت کارمندان در هر مکان و زمانی را مشخص کنید. همچنین ایجاد دسترسی راه دور بصورت ایمن برای کارمندان و نیروهای بیرون سازمان از دستاوردهای این نرم افزار در هر سازمانی خواهد بود.

 

 مجازی سازی نرم افزارها

هر روز کسب و کارهای بیشتری در حال مجازی کردن نرم افزارهای کاربردی و عملیاتی، سیستم عامل ها و نرم افزارهای پر اهمیت و محوری سازمان شان هستند. این نرم افزارها نظیرdatabases, ERP, CRM, email, collaboration, Java middleware، نرم افزارهای هوشمند کسب و کار و تعداد زیادی از برنامه های کاربردی دیگر می باشند. در واقع مجازی سازی نرم افزارها، بوسیله یکپارچه سازی و کنترل بسیاری از منابع کلیدی شبکه و ابزارهای عمومی سازمان، کارایی بیشتر و تسریع فعالیت های سازمانی را به دنبال خواهد داشت.

 

مجازی سازی Storage

مجازی سازی Storage در واقع در لایه نرم افزاری اقدام به ایجاد یک محل ذخیره سازی می نماید. این کار باعث بهبود قابل ملاحظه عملکرد و افزایش کارایی ذخیره سازی می گردد که نهایتاً نیاز به خرید تجهیزات اضافه و پر هزینه را در شبکه به حداقل می رساند. این نوع از مجازی سازی بسادگی و با سرعتی بالا اجرا شده و کارایی بالایی را برای ذخیره سازی ارائه میدهد. از مزایای این نوع از مجازی سازی میتوان به این موارد اشاره کرد:

 • بهبود قابل ملاحظه کیفیت و انعطاف پذیری بهره برداری از منابع ذخیره سازی
 • ساده سازی فرآیند OS Patching و تخصیص نیاز های سخت افزاری بدون توجه به نیازمندی های توپولوژی Storage

منبع: سایت vmware

(درصورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.)


مشاوره فنی و درخواست قیمت