آموزش پاک سازی کامپیوتر از بدافزارها – قسمت دوم

آموزش پاک سازی کامپیوتر از بدافزارها – قسمت دوم

در مقاله پیشین، با عنوان آموزش پاک سازی کامپیوترها از بدافزارها – قسمت اول، نکات بسیار کاربردی در مورد پاک کردن کامپیوترها از انواع بد افزار ها بیان شدند. در این قسمت، ادامه این موارد را خواهید خواند.

پیدا کردن و حذف نرم‌افزارهای مخرب

یک آنتی‌ویروس قدرتمند نصب کنید، اما مراقب باشید! حذف نرم‌افزارهای مخرب و خطرناک به ابزارهای بزرگ و قدرتمندی نیاز دارد. در حال حاضر، IObit Malware یکی از قدرتمندترین نرم‌افزارهای ضدبدافزار به‌شمار می‌رود.این ابزار توانایی شناسایی و حذف تروجان‌ها، روت‌کیت‌ها، کرم‌ها و گونه‌های دیگری از نرم‌افزارهای مخرب را دارد. برای اطلاع درباره انواع مختلف طبقه‌بندی نرم‌افزارهای مخرب به این نشانی مراجعه کنید. نسخه جدید نرم‌افزار Malware Fighter (نسخه ۳٫۴) با پشتیبانی کامل از ویندوز ۱۰، یکی از قدرتمندترین ضد بدافزارهایی است که به شما در شناسایی بدافزارها کمک می‌کند. می‌توانید نرم‌افزار Malware Fighter را از این نشانی دانلود کنید. بعد از دانلود فایل IObit-Malware-Fighter-Setup.exe روی دکمه نصب کلیک کنید تا فرایند نصب برنامه آغاز شود. پس از نصب، روی دکمه Close که در بالای پنجره قرار دارد کلیک کنید. با این‌ کار پنجره اصلی برنامه ظاهر می‌شود.

کلیک روی Smart Scan درایو جاری شما را بررسی می‌کند.

جست‌و‌جوی عمیقی در کامپیوتر خود انجام دهید

در پنجره اصلی برنامه، روی گزینه Smart Scan کلیک کنید. با این دستور، برنامه، جست‌و‌جوی فایل‌ها و نرم‌افزارهای نصب‌شده روی سیستم را آغاز می‌کند. کمی صبور باشید تا فرایند جست‌و‌جو به پایان برسد. (شکل ۳) این برنامه اگر نشانه‌ای از آلودگی‌هایی همچون کی‌لاگرها، کرم‌ها، تروجان‌ها و حتی نشانه‌ای از نرم‌افزارهای مخرب روز صفر را در هر یک از بخش‌های کامپیوتر پیدا کند، به شما گزارش می‌دهد. اگر می‌دانید آلودگی در چه بخش‌هایی از سیستم وجود دارد، از گزینه اسکن سفارشی استفاده کنید. این گزینه برای اسکن پوشه‌های خاصی در نظر گرفته شده است.

مدت زمان اسکن ممکن است کمی طولانی شود.

با فشار کلیدهای توقف یا انتظار، می‌توانید فرایند جست‌و‌جو را کنترل کنید. وقتی اسکن به پایان رسید، در پیغامی گزارش مشکلات به شما نشان داده می‌شود. اگر Malware Fighter بدافزاری را روی سیستم شما شناسایی کرد، روی گزینه Scan Log کلیک کنید تا گزارشی در این‌باره مشاهده کنید. اگر این ابزار بدافزاری را شناسایی کند؛ به‌طور خودکار اقدام به قرنطینه کردن آن می‌کند. با کلیک روی گزینه Quarantine List که در نوار منو بالای صفحه قرار دارد، جزئیات مربوط به بدافزارهای شناسایی شده و همچنین حذف آن‌ها را خواهید دید.
حمله‌ای رعدآسا و هم‌زمان به نرم‌افزارهای مخرب با ۶۸ ابزار زمانی که به سایت متعلق به ابزار HerdProtect به این نشانی مراجعه می‌کنید، گله‌ای از فیل‌ها را مشاهده می‌کنید. (شکل ۴) این تصویر به وضوح نشان می‌دهد که شیوه عملکرد HerdProtect چگونه است.  HerdProtect ابزاری است که قدرت خود را از ۶۸ موتور ضد‌تروجان می‌گیرد؛ موتورهایی که به صورت ایمن در فضای آنلاین قرار دارند و برای پیدا کردن بدافزارها و دنبال‌کردن فایل‌های مشکوک روی کامپیوتر شخصی، رجیستری و مرورگر کاربران استفاده می‌شوند.  منطق به کاررفته در این ابزار، به این‌صورت است که نرم‌افزار ضدبدافزار به تنهایی توانایی شناسایی فایل‌های مخرب روی کامپیوتر را ندارد. در نتیجه، HerdProtect با استفاده از این رویکرد ترکیبی سعی می‌کند برای شناسایی تهدیدات مخفی، قدرت ویژه‌ای را به کاربرانش هدیه کند.

یک ضدبدافزار مشتمل بر ۶۷ موتور پویش‌گر

HerdProtect به دو شیوه نصبی و قابل حمل در اختیار کاربران قرار داشته که هر یک مزایای خاص خود را دارند. در نسخه قابل حمل آزادی بیشتری برای نقل و انتقال این ابزار خواهید داشت. برای مثال، یک نسخه قابل حمل HerdProtect روی یک حافظه فلش به شما این توانایی را می‌دهد تا آن‌را روی هر کامپیوتری اجرا کنید، بدون آنکه نیازی به دانلود یا نصب باشد. برای دریافت برنامه، روی لینک دانلود در سمت چپ صفحه کلیک کنید، در صفحه ظاهر شده دو گزینه دانلود کامل و دانلود نسخه قابل حمل در اختیارتان قرار دارد. در نسخه قابل حمل، همه فایل‌ها درون یک پوشه قرار دارند. باید فایل‌های درون این پوشه فشرده شده را باز کنید. زمانی‌که روی فایل اجرایی کلیک می‌کنید یک صفحه Setup مشاهده می‌کنید.
جای نگرانی نیست، هیچ‌گونه فرایند نصبی در انتظار شما نیست. این گزینه برای دسترسی برنامه به هارددیسک و درایوهای کامپیوتر کاربر بر اساس تواقفنامه‌ای که مشخص شده است اجرا می‌شود. بعد از دریافت تأییدیه، برنامه به سرعت کار خود را آغاز می‌کند. با کلیک روی دکمه Start نموداری میله‌ای به شما عناصری را که اسکن شده‌اند نشان می‌دهد. این‌کار با جست‌و‌جوی مؤلفه‌های مرورگر، برنامه‌های نصب شده، افزونه‌ها و داده‌های ویندوز آغاز می‌شود. زمانی که فرایند جست‌و‌جو به پایان رسید، برنامه گزارشی درباره تعداد فایل‌های اسکن را نشان می‌دهد. پس از پایان اسکن، فایل‌های جست‌و‌جو شده به صورت جدا و فایل‌های مشکوک به صورت طبقه‌بندی شده نشان داده می‌شوند. با انتخاب گزینه Remove همه فایل‌های مشکوک پاک خواهند شد. HerdProtect هنوز در مرحله بتاست؛ اما از ثبات و پایداری خوبی برخوردار است. در کنار HerdProtect سازندگان این برنامه تصمیم گرفته‌اند، یک مرکز آموزشی و یک صفحه پرسش و پاسخ را در اختیار کاربران قرار دهند. برای دسترسی به صفحه آموزشی به این نشانی و برای دسترسی به صفحه پرسش و پاسخ به این نشانی مراجعه کنید. در صفحه Knowledgebase جدیدترین اخبار و رویدادها درباره بدافزارها و سایت‌هایی که میزبان این بدافزارها بوده‌اند، فهرست شده‌اند.

گزارشی از فعالیت‌های انجام شده توسط Geek Uninstaller

ادامه این مطلب را در مقاله بعدی خواهید خواند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *